29. akcija S kmetije za Vas: zlata sončnica kmetiji Baron

29. akcija S kmetije za Vas: zlata sončnica kmetiji Baron

Ekološko kmetijstvo, Predelava živil živalskega izvora, Predelava živil rastlinskega izvora, Predelava surovin neživalskega izvora, Turizem, Storitvene dejavnosti, Trženje in promocija, Dopolnilne dejavnosti, Gospodarjenje  | 

Zlato sončnico je prejela kmetija Baron (v sredini), priznanji za promocijo kulturne dediščine, sta prejeli Hiša vin Pečarič (levo) ter Aškerčeva domačija (desno).

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) je v sodelovanju s tednikom Kmečki glas in spletnim portalom Agrobiznis, ki deluje v okviru časnika Finance, danes razglasila rezultate akcije S kmetije za Vas, v kateri je letos sodelovalo 8 kmetij.

Ključne besede: S kmetije za Vas, podelitev priznanj, KGZS, Kmečki glas, Finance, Kmetija Baron

Avtor: Marjan Papež, Andrejka Krt

Namen akcije je prepoznavanje dobrih kmetijskih praks. Kmetij, ki izvirno, dovršeno in uspešno tržijo lastne pridelke, izdelke ali storitve. Priznanje, ki ga pri tem kmetije prejmejo, predstavljajo potrditev smelih korakov, dobrih odločitev in uspešnosti v načrtovani poslovni dejavnosti. Strokovna komisija si je vse prijavljene kmetije ogledale in pri tem ocenjevala izvirnost, domiselnost, učinkovitost promocije in prodaje ter celostno podobo kmetije.

Izhodišča in poudarke akcije je predstavila predsednica ocenjevalne komisije Andrejka Krt s Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS): »Akcija S kmetije za Vas je v zadnjih letih vključena v program javne službe kmetijskega svetovanja pri KGZS. Na podlagi ogleda kmetije in njenih dejavnosti, opravljenega razgovora z nosilci in člani kmetije ter preizkusa njihovih dobrot ali storitev, je komisija podelila zlato sončnico najboljši kmetiji,« je povzela Krt.

Prisotne so nagovorili predsednik KGZS Roman Žveglič, direktor ČZD Kmečki glas Tevž Tavčar, v imenu časnika Finance pa je spregovorila Aleksandra Horvat, S strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pa je prisotne nagovorila dr. Polona Grahovac.

Po videopredstavitvah kmetij je sledila razglasitev rezultatov. Zlato sončnico je prejela kmetija Baron iz Planice pri Framu. Podelili so tudi priznanji za promocijo kulturne dediščine, ki sta jo prejeli Hiša vin Pečarič iz Čuril pri Metliki ter Aškerčeva domačija iz Senožet pri Rimskih Toplicah.

VIDEOPREDSTAVITVE kmetij so na Youtube kanalu ČZD Kmečki glas,

OPISI KMETIJ

Zlata sončnica

Turistična & EKO kmetija Pri Baronu – Boris Uranjek

Planica 6, 2313 Fram

»Z domačega eko vrta na mizo« je načelo, ki se iz roda v rod že preko dvesto let prenaša na kmetiji Pri Baronu. Sedaj na kmetiji živijo tri generacije in vseh šest rok ima vedno polno dela. Ukvarjajo se s permakulturnim vrtom, ekološko pridelavo in prirejo, predelavo lastnih pridelkov ter izletniškim turizmom in prodajo lastnih izdelkov. Z veliko mero zavedanja ohranjanja okolja in trajnostnega ter ekološkega delovanja so leta 2020 prejeli trajnostna okoljska znaka Slovenia Green Cuisine in Green Keey. Prav tako so prvi slovenski ponudniki zgodovinskih jedi pod blagovno znamko Heriterra. Vse zgodovinske jedi temeljijo na lokalni arheološki dediščini. V letu 2021 so pridobili lokalni certifikat Naše najboljše za izdelke, doživetja in zgodovinske jedi. Gostom postrežejo pestre sezonske, zgodovinske, vegetarijanske in veganske menije v mirnem, zelenem in skrbno urejenem okolju na ravnici pohorske strmine. Ohranjena arhitektura daje obiskovalcu občutek domačnosti in spoznanje življenja naših prednikov. V ekološke vrtu gojijo preko šestdeset zelišč, začimb in dišavnic, ki jih uporabljajo za pripravo namazov, čajev, sokov, likerjev, žganj, pesta in jih sušijo za dodatke k jedem. Obiskovalci vse to lahko kupijo tudi v butičnem prodajnem prostoru na kmetiji. Na kmetiji obiskovalcem nudijo številna eko doživetja, ki so sezonsko obravnavana za razne izobraževalne, kulturne, kulinarične in vinske dneve. Redni dogodki, ki se zvrstijo vsako leto, so: Kul & kul & vin eko večer (februar), Čemaževa nedelja (marec), Prvi maj na Pohorju, Dan odprtih vrat (avgust), Kratka pot do eko dobrot (september), Arheološki eko večer in Ženski eko večer. Izvajajo tudi posebne dneve za otroke pod naslovom Kako postati kmet za en dan, kjer se otroci srečajo z delom in življenjem na kmetiji ter si na koncu tudi sami pripravijo neko jed ali pijačo. Okus Baronove domačije si lahko človek naroči tudi preko spletne trgovine, v kateri je na razpolago 68 izdelkov.

Priznanje za promocijo kulturne dediščine

Aškerčeva domačija – Matjaž Aškerc

Senožete 1, 3272 Rimske Toplice

Na Aškerčevi domačiji se obiskovalec sreča s pomembnimi zapisi kulturne dediščine. Je ena redkih ali celo edina še živeča kmetija, ki je za Slovenijo, kmetijstvo in narodno bogastvo biser sredi neokrnjen narave, na kateri je otroštvo preživljal Anton Aškerc, slovenski pesnik, duhovnik in arhivist. Življenje prednikov si lahko zamislimo v še vedno delujoči »črni kuhinji«, doma pa pravijo njihovi kmetiji »celek«, ker so vsi deli, ki sestavljajo kmetijo, v enem kosu.

Kmetija obsega 10 ha, njihova osnovna dejavnost je živinoreja (ovce, koze, krave, race, kokoši, gosi, prepelice, kunci, osli in dva ponija). Pridelujejo pa tudi zelišča, začimbe in dišavnice ter sadje. Vse, kar doma skrbno pridelajo, tudi predelajo in obiskovalci se z njihovimi dobrotami lahko oskrbijo ob domačem prodajnem pultu, urejenem v več kot petsto let stari kašči ali na tržnici v Trbovljah ter na številnih lokalnih prireditvah. Posebnost v njihovi ponudbi je žele damaščanske vrtnice, ki jo je pred 130 leti Aškerc prinesel iz Carigrada. Tudi njihovi mlečni izdelki se ponašajo z visokimi priznanji, dobljenimi na ocenjevanju Dobrote slovenskih kmetij. Aškerčevo domačijo obiščejo številne skupine in posamezniki. Aškerčeva hiša je sedaj muzej z etnološko in slavistično razstavo. Na kmetiji je ohranjenih veliko starih in še vedno delujočih objektov: kozolec toplar, frjača (sušilnica sadja), ahker (lesena kašča), hlev, ribnik, ki so skupaj s stanovanjsko hišo zaščiteni kot spomenik lokalnega pomena. Celokupnost kmetije predstavijo na tematskih delavnicah, organiziranim skupinam obiskovalcev in vrtcem ter šolam, ki na njihovi kmetiji kombinirajo medpredmetno sodelovanje. V več kot petsto let stari kašči pa je lično urejen degustacijski in prodajni prostor.

Priznanje za promocijo kulturne dediščine

Hiša vina Pečarič – Martin Pečarič

Čurile 7, 8330 Metlika

Hiša vina Pečarič je družinska kmetija, na kateri se obiskovalec sreča s kulturo pitja vin ob pesmi in besedi, ki je povezana z Belo krajino. Na njihovi kmetiji raste 25.000 trt. Raznolikost v vinogradu in spretnost v kleti jim omogočata, da pridelujejo tako mirna vina kot peneča vina, nadalje suha in predikatna. Najbolj prepoznavne so njihove odlične penine, po katerih povpraševanje strmo raste. Gospodar Martin se pri tem pošali in pove, da je že Napoleon nekoč dejal, da ko zmaguje, potrebuje penino, da proslavi, in ko mu ne uspe, potrebuje kozarček penine, da ga poživi.

Vodene degustacije v lično urejenem prostoru ob prigrizku z domačimi suhimi mesninami, domačim sirom in belokranjsko pogačo, izvajajo v slovenskem in angleškem jeziku. Sodelujejo s šolskima centroma Velenje in Nova Gorica ter posebej za njih pripravijo vodene degustacije, kjer se prigrizek ujame z vinom. Njihov namen pri tem je, da mladim podajo znanje o kulturi pitja in okušanja vina. Na Pečaričevi izletniški kmetiji s šestdesetimi sedeži dvakrat letno izvedejo posebni prireditvi, in sicer jurjevanje ter martinovanje. Gostom ob tem pokažejo belokranjske steljnike, ki jih družina redno vzdržuje, in ob njih ter belokranjski glasbi ponudijo penino. Z degustacijo petindvajsetih vrst vina, prigrizkov hišnih dobrot in sladic nato nadaljujejo na naslovu kmetije. Kar 80 odstotkov vin prodajo na domu, pa tudi ostalih 20 odstotkov lahko na trgu hitro prepoznate po etiketah z motivom belokranjske pisanice. Ob okušanju in spoznavanju njihovih vin, še zlasti penin, bodo zadovoljne vaše brbončice.

Ostale sodelujoče kmetije

Arret Wines – Rok Dvojmoč

Dolenji Maharovec 40, 8310 Šentjernej

Nad Šentjernejsko dolino, obdano z vinogradi, se nahaja vinska klet, v kateri so skrbno negovana odlična vina znamke Arret Wines. Mladi gospodar Rok je svoje prvo vino naredil pri 17 letih in že takrat vedel, da bo to njegov poklic. Pojasnil je pomen besede Arret, ki izvira iz grščine in pomeni »odličnost«, in k temu se je zavezal tudi sam v skrbi vzdolž celotne verige od pridelave do končnega kupca. V letu 2023 je pričel izvajati degustacije vin za manjše in vnaprej najavljene skupine. Obisk butične kleti Arret Wines se prične z vodenim ogledom vinogradov, v osrčju katerih se nahaja klet. Rok Dvojmoč obiskovalce ob tem seznani z različnimi sortami grozdja in metodami obdelav, ob vodeni degustaciji v kleti pa k vsakemu vinu preda sporočilno, unikatno zgodbo, ki jo ponazarja etiketa na steklenici. Njegova posebnost so Pet Nat vina. To je peneče vino, pridelano po najstarejši metodi pridelave naravnih penečih vin. Primarna fermentacija se zaključi v steklenicah, vino pa nato zori na lastnih kvasovkah. Rezultat je sadno, sveže in živahno peneče vino. Trenutno je v ponudbi le Pet Nat vino iz chardonnaya, letos pa bodo na trgu ponudili tudi Pet Nat vina iz modre frankinje in žametne črnine. Poleg tega imajo v ponudbi tudi dišeči traminec, laški rizling in modri pinot.

Mlada družina Dvojmoč ima smele cilje saj si želijo, da bi kmetovanje postalo njihova glavna poklicna dejavnost. Povečati želijo vinogradniške površine in klet ter urediti zunanji degustacijski prostor in prostor za avtodome. Maja, Rokova žena, ob tem z žarom v očeh doda: »Midva se postaviva vsak na eno stran vrste trt in se med seboj pogovarjava ter tako sva skupaj na zmenku in času za naju.«

Kmetija Marcovi – Viljem Marc

Ustje 78, 5270 Ajdovščina

Na Marcovi kmetiji se potrošnik lahko oskrbi z osnovnimi živili, izdelki za nego telesa in znanjem, ki je povezano s kmetovanjem ter dopolnilnimi dejavnostmi na kmetiji. Mateja Marc, ki se pripravlja na prevzem kmetije, je svoje znanje prevzemala od skrbnega očeta Viljema in ga dopolnila z rednim študijem ter številnimi nacionalnimi poklicnimi kvalifikacijami. Nosilka dopolnilnih dejavnosti na kmetiji je postala v letu 2019. Ukvarja se s predelavo zelišč, proizvodnjo eteričnega olja, hidrolatov, krem in mil, s predelavo in konzerviranjem sadja in zelenjave ter prikazom del iz kmetijske, gozdarske in dopolnilne dejavnosti na kmetiji. Njihove pridelke in izdelke lahko nabavite na tržnici v Ajdovščini, lokalnih sejmih, v nekaterih maloprodajnih trgovinah, preko spletne platforme Ljubim domače in na naslovu kmetije. V vasi Ustje, ob reki Vipavi, so na naslovu kmetije uredili manjšo samopostrežno trgovinico, ki bo v kratkem odprta vse dni v tednu in v kateri bo stranka s klikom opravila nakup ter plačilo. Poleg trgovinice bo urejen prostor za sproščanje in izvajanje aromaterapije, za izvajanje katere se je Mateja že strokovno usposobila. Svoje znanje predaja tudi v obliki delavnic na Ljudski univerzi v Ajdovščini in Novi Gorici ter na kmetiji. Ambiciozna in zelo delavna Mateja ima tudi veliko načrtov. Nadaljevati želi z izvajanjem ali sodelovanjem v evropskih projektih in tako uvajati tudi na svoji kmetiji nove pristope ter nove dejavnosti. Osredotočena je predvsem na izvajanje osnovne kmetijske dejavnosti za potrebe predelave v okviru dopolnilnih dejavnosti na kmetiji v skrbi za zdravo prehrano, dobro počutje in sprostitev.

Kmetija Pr' Krč – Jana Krč

Visoko 71, 4214 Visoko

Kmetija Pr' Krč obsega kar 35 ha obdelovalnih površin, na katerih pridelajo krmo za 150 glav živine.

Zgled skrbnih, ljubečih in delovnih staršev je Jano, čeprav še študentko živilstva in prehrane, vodil do želje po uveljavitvi lastne poslovne priložnosti. Postala je nosilka devetih dopolnilnih dejavnosti na kmetiji. Približno tisoč litrov mleka mesečno predela v navadne in sadne jogurte ter jogurt na grški način, maslo, skuto in kislo smetano. Lastne izdelke prodajajo na druge kmetije, glampinge, v hotele, pekarne, bed and breakfast ponudnike ter prek prodajnih avtomatov. Z njihovimi izdelki se lahko oskrbite tudi v lični trgovinici na kmetiji, v kateri ponujajo tudi izdelke z okoliških kmetij. Vsi njihovi izdelki so polnjeni v embalažo iz stekla ali reciklirane plastike in tako skrbijo za okolje. Njihovi izdelki prejemajo na ocenjevanju dobrot slovenskih kmetij zavidljive rezultate, kar potrjuje, da je Jana s svojo odločitvijo za izobraževanje in delo izbrala pravo pot. Sama pove: »Ko jogurt, izdelek zaprem, se jaz podpišem gor, in zato morajo biti izdelki brezhibni.« Na trgu poleg mlečnih izdelkov nudijo tudi doma izdelane jušne rezance in ribano kašo, salame ter klobase ter in vrste keksov ter sveža jajca. Mlada Jana ima že za letošnjo poletno sezono načrte okrepitve ponudbe z domačim sladoledom in pudingi. Veliko njihovih strank, še zlasti tistih, ki se ukvarjajo s turizmom, si želi, da bi lahko svojim gostom omogočili vodene oglede in degustacije na njihovi kmetiji, da bi gostje spoznali in videli pridelovalni in predelovalni cikel. To jih potrjuje v delu in usmeritvah in kot družina načrtujejo, da bodo že to poletje želje strank lahko tudi uresničili.

Kmetija Maroša – Aleš Maroša

Melinci 80, 9231 Beltinci

Pod blagovno znamko Kmetija Maroša, ki obsega preko 300 ha zemlje, samostojno delujejo trije nosilci kmetij: oče Aleš, sin Amadej, ki je širši javnosti znan kot nogometaš Mure, in hči Mirijam. So zgleden primer družinske kmetije z več generacijami, kjer je vsak nosilec odgovoren za osnovni poslovni proces kmetovanja, moči pa združijo pri trženju in promociji. Enotnost v besedi in dejanjih je bilo začutiti tudi ob obisku njihove kmetije, ki ima zelo širok izbor v pridelavi in predelavi kot dopolnilni dejavnosti na kmetiji. Za trg pridelujejo poljščine: pšenico, piro, ječmen, oves, koruzo, oljne buče, oljno ogrščico, črno deteljo, inkarnatko, proso in ajdo, rdečo peso in zelišča: pegasti badelj, meto, meliso in ameriški slamnik ter industrijsko konopljo in razne fižole. Imajo tudi velik nasad borovnic in aronije. Nekatere pridelke tudi predelajo in kupcem ponudijo na domu v lično urejenem prodajnem prostoru ter na tržnicah v Lendavi, Medvodah in na Vrhniki. Poleg treh kmečkih zavarovancev imajo še dve osebi redno zaposleni. Kmetija je skoraj v celoti ekološko usmerjena, kar terja več mehanske obdelave, zato so si tudi mehanizacijo ustrezno prilagodili. Aleš pravi, da je kar inovativen v tem poslu. Skrbno obdelana polja v osrčju prekmurske ravnine, prijazni ljudje in ekološki pridelki ter izdelki so tisti, ki potrošnika na kmetijo kar sami vabijo.

Domačija Goznik – Mirjana Goznik

Rogoznica 3, 2232 Voličina

Kmetija Goznik je ena redkih sadjarskih kmetij, ki se je ohranila na območju Voličine, ki sedaj kot sadjarska kmetija z dopolnilno dejavnostjo pod blagovno znamko Mimina domača kuhna trži štirideset izdelkov in pridelke s kmetije. Mlademu prevzemniku kmetije Mateju je z dopolnilno dejavnostjo na kmetiji sledila žena Mirjana in tako ustvarila na kmetiji dve delovni mesti. Pridelavi desetih različnih sort jabolk, hrušk, breskev, sliv, marelic, malin in ostalega jagodičevja sta dodala še predelavo sadja in peko kruhov (domači kmečki in sadni kruh), potic ter slovenjegoriško gibanico in različne vrste piškotov, med katerimi so najbolj prepoznavne linške oči iz pšenične in pirine moke. Vsa peka se izvaja na tradicionalen način, kar pomeni, da imajo zidano krušno peč, ki se kuri na drva. V tem letu kupcem nudijo tudi liofilizirano sadje, ki je zelo zdrav prigrizek, uporablja pa se tudi pri izdelavi sladic.

V hlevu imajo dvajset glav goveda in največ devet krav molznic, mleko pa oddajo zadrugi. »Mama in oče sta že v pokoju, a še skrbita za živino. Mene bolj zanima sadjarstvo, za živino mi zmanjkuje časa, saj od oktobra do aprila štirikrat na teden z očetom prodajava sadje in izdelke iz Mimine domače kuhne na osrednji tržnici v Ljubljani,« dodaja Matej.

Izdelke prodajajo tudi v domačem okolju, Mirjana jih ob sobotah ponuja na tržnici v Lenartu. »Posebej ponosni smo, da naše sadje, kruh in marmelade jedo tudi otroci v okoliških vrtcih in šolah. Z drugimi kmetijami imamo skupen prodajni avtomat v Lenartu, kjer so naši piškoti 24 ur na dan na voljo,« dodaja.

Video posnetek dogodka

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Kmetijstvo in okolje , Izobraževanje

Vabilo na usposabljanje KOPOP in LOPS, KGZ MS

09. 01. 2025 ob 09:00 - 27. 03. 2025 do 18:00

splet, v živo

Z vstopom v izvajanje intervencij KOPOP (kmetijsko okoljska podnebna plačila) ali intervencije LOPS (lokalne pasme in sorte) ste se obvezali, da boste v petletnem obdobju izvajanja obveznosti teh intervencij, opravili skupno 15 šolskih ur usposabljanj, od tega 9 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo KOPOP oz. LOPS leta 2023, morate 9 ur usposabljanj opraviti do 15. decembra 2025. MKGP je določilo več različnih tem za usposabljanje, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.