Bodimo pozorni in preprečimo pojav afriške prašičje kuge

Bodimo pozorni in preprečimo pojav afriške prašičje kuge

Zbornica svetuje, Prašičereja  | 

Pazite na afriško prašičjo kugo

Ogrožene tako velike farme kot rejci posameznih prašičev

Afriška prašičja kuga (APK) se je že pojavila v Romuniji med rejnimi prašiči (815 primerov) ter med divjimi prašiči na Madžarskem (33 primerov), zato obstaja velika nevarnost, da se pojavi tudi v Sloveniji. Obstaja resna nevarnost okužbe prašičev, na človeka pa se bolezen k sreči ne prenaša. APK je virusna nalezljiva bolezen, pri kateri je umrljivost prašičev praktično 100-odstotna. Bolezen poteka zelo hitro. Virus se izredno intenzivno širi, smrt nastopi 7 do 10 dni po okužbi. Preventivno cepljenje ne obstaja!

Znaki:

Visoka temperatura (410;42 0C), prašiči zavračajo krmo, so apatični, pospešeno dihajo in imajo pordelo kožo. Če prašiče spodbudimo h gibanju, se neradi gibajo, pri tem jih v zadnjem delu zanaša. Ležijo nagneteni, se tiščijo drug k drugemu, kakor bi jih zeblo. Težko dihajo in imajo izcedek iz rilca. Na začetku vse znake spremlja tudi nekoordinirano gibanje, krvava driska in bruhanje.

Preprečevanje:

Zgodnje ugotavljanje pojava te bolezni in strogo izvajanje sanitarnih ukrepov je edino, s čimer se bolezen zajezi ali prepreči. Omejevanje in preprečevanje širjenja bolezni zagotovimo z doslednim izvajanjem biovarnostnih ukrepov, kot so nadzor nad prihodi na kmetijo, preprečevanje stikov med domačimi in divjimi prašiči, nadzor nad prometom s prašiči in merjaščevim semenom, razkuževanje, uporaba zaščitne opreme, dezobariera pred vsakim hlevom, pred uhlevitvijo pa obvezna karantena.

Več o tem najdete tukaj.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.