Bolezen modrikastega jezika: previdno pri nakupu goveda in drobnice iz prizadetih držav

Bolezen modrikastega jezika: previdno pri nakupu goveda in drobnice iz prizadetih držav

Zbornica svetuje, Govedoreja, Živinoreja, Živinoreja, Živinoreja  | 
Zaradi širjenja bolezni modrikastega jezika v več evropskih državah Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in Veterinarska zbornica Slovenije rejce pozivajo k previdnosti pri nakupu goveda in drobnice iz drugih držav EU. Premiki okuženih živali so namreč najpogostejši način vnosa bolezni na nova območja.

Avtor: Zbornični urad

Okužba z virusom bolezni modrikastega jezika (serotipi 1-24) (okužba z BTV) je nenalezljiva virusna bolezen domačih in divjih prežvekovalcev, ki se prenaša ss krvosesnimi mušicami iz rodu Culicoides. Do uveljavitve pravil o zdravju živali (Uredba (EU) 2016/429)) je bil BTV uvrščen med posebej nevarne bolezni živali, za katere je bilo obvezno takojšnje izkoreninjenje. Slovenija je zato po pojavu BTV 4 v letu 2016 pristopila k izkoreninjenju bolezni, vključno s 5-letnim obveznim cepljenjem vsega goveda in drobnice. S tem je pridobila status države, uradno proste BTV.

Po uveljavitvi pravil o zdravju živali je bila okužba z BTV umeščena med bolezni kategorije C, za katere lahko države članice EU izvajajo neobvezne programe izkoreninjenja (dodatna jamstva; kot na primer za bolezen Aujeszkega in bovino virusno diarejo).

V zadnjem letu se je bolezen modrikastega jezika razširila v več evropskih državah. Največ izbruhov je trenutno povezanih z okužbo BTV - serotipa 3 (BTV 3). Ta serotip je bil lani prvič potrjen v Nemčiji, Belgiji in na Nizozemskem, nato pa se je razširil tudi na Dansko, v Francijo in Luksemburg. BTV 3 so v zadnjem času potrdili tudi na Švedskem, v Španiji, na Portugalskem, v Grčiji ter na Češkem in v Avstriji.

V Avstriji so primere BTV 3 potrdili v regiji Vorarlberg na zahodu države (na meji z Nemčijo in Švico, ki je že tudi potrdila pojav BTV 3), na avstrijskem Štajerskem in Koroškem pa so potrdili primere BTV 4. V Španiji in Italiji so v letošnjem letu potrdili tudi kroženje BTV 8.

Zaradi kroženja BTV so okužene države članice razveljavile status prost okužbe z BTV za celotna svoja območja, Češka pa je zaradi kroženja BTV 3 razveljavila status le za del svojega območja in vzpostavila območja z omejitvami.  

Po poročanju navedenih držav se bolezen pojavlja in širi kljub cepljenju. V letošnjem letu se je število primerov drastično povečalo, težavo pa predstavljajo predvsem premiki goveda in drobnice oziroma trgovanje. Poleg tega so za okužbo z BTV 3 značilni izraziti klinični znaki, kot so povišana temperatura, padec mlečnosti, plodnostne motnje, zaostajanje v rasti in podobno. Predvsem pri drobnici bolezen povzroča visoko smrtnost.

Za premike goveda in drobnice Slovenija zaenkrat ni odobrila odstopanj glede BTV od predpisanih ukrepov. V državo lahko v trenutni situaciji zato pridejo le živali, cepljene proti vsem serotipom BTV, ki so bili v zadnjih dveh letih potrjeni na območju izvora živali. Podrobnejši pogoji so navedeni v Delegirani uredbi 2020/689/EU.

Glede na razvoj situacije in če bo treba, bo Slovenija preučila možnosti glede odobritve odstopanj.

Glede na situacijo vse tri institucije pozivajo rejce:

-        da so pri nakupu goveda in drobnice iz drugih držav članic EU previdni in da upoštevajo predpisane pogoje za premike živali v Slovenijo. Širjenje bolezni s premiki okuženih živali je najpogostejši način vnosa bolezni na nova območja;

-        da v sezoni aktivnosti vektorjev (od aprila do konca decembra) zaščitijo svoje živali z repelenti (seznam), saj tako učinkovito preprečujejo prenos bolezni prek vektorjev;

-        vsak sum na bolezen nemudoma prijavijo svojemu veterinarju.

Seznam repelentov, odobrenih za uporabo v veterinarski medicini

 

 

Nazaj