Druga seja komisije za akvakulturo

Druga seja komisije za akvakulturo

JSKS, Ostale rejne živali, Predelava živil živalskega izvora, Živinoreja, Gospodarjenje  | 

Ribogojci pričakujejo, da v nobenem primeru ne bodo mogli priti v prekršek zaradi jemanja vode za potrebe gojenja vodnih organizmov v času ekstremnih razmer.

Prejšnji teden je potekala druga seja komisije za akvakulturo pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS). Izpostavili so problem Uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o »ekološko sprejemljivih pretokih«  t. i. Qes. S strani Direkcije za vode so pojasnili, da je predlog, ki je bil v javni obravnavi v letu 2016, dobil negativno mnenje pristojnih institucij, zato Uredba ni stopila v veljavo.

Ključne besede: akvakultura, sprememba zakonodaje

Zadevo bodo ponovno dali v javno obravnavo, takrat bo KGZS lahko podala pripombe. Komisija pričakuje, da bo obveščena, ko bo Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o Qes ponovno v javni obravnavi, da bo lahko pravočasno podala pripombe in da Uredbo pripravijo tako, da ribogojci v nobenem primeru ne bodo mogli priti v prekršek zaradi jemanja vode za potrebe gojenja vodnih organizmov v času ekstremnih razmer.

Komisija je obravnavala vprašanje statusa ribogojcev. Komisija ugotavlja, da ribogojci nimajo statusa kmeta. V primeru dopolnilne dejavnosti na kmetiji morajo ribogojci zato pridobiti en ha primerljivih kmetijskih površin, kar je težko, če nimajo lastnih kmetijskih površin.

Sprejeli so sklep, da se pri naslednji spremembi Uredbe o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji iz Uredbe črta pogoj za en ha primerljivih kmetijskih površin, črta se tudi količinska omejitev gojenja in predelave sladkovodnih organizmov, ostane le pogoj, da mora pri predelavi biti vsaj 50 % lastne surovine.

Dogovorili so se še, da Komisija pripravi izhodišča za novo programsko obdobje 2021 – 2027 in aktivno sodeluje pri pripravi strategije razvoja akvakulture v Sloveniji. Komisija bo v kratkem sklicala odbor, na katerega bo povabila predstavnike MKGP in jim pojasnili svoja izhodišča za pripravo ESPR 2021-2027.

Glede Izbrane kakovosti za ribje izdelke pa bo KGZS preverila možnosti za vključitev ribjih izdelkov v shemo Izbrana kakovost Slovenije in v sodelovanju s komisijo pripravila predlog in pogoje za vključitev ribjih izdelkov v shemo Izbrana kakovost Slovenije.

Na koncu je KGZS ponudila še možnost udeležbe ribogojcem na dogodkih Podeželje v mestu v letu 2019.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.