Ekološko kmetovanje za bolj zdravo življenje

Ekološko kmetovanje za bolj zdravo življenje

Ekološko kmetijstvo  | 

Predsednik KGZS Zupančič: "Pomen in vrednost ekološke hrane lahko dvigujemo, če delujemo kot sistem."

Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič se je danes udeležil posveta v Državnem svetu RS z naslovom Ekološko kmetovanje za bolj zdravo življenje, ki je potekal v organizaciji KGZS, Zveza društev ekoloških kmetov, MKGP in Državnega sveta RS.

»Statistični podatki in množica drugih dejstev kažejo, da ekološko kmetovanje globalno ni več majhna tržna niša, temveč hitro rastoči sektor kmetijstva. Ekološko kmetijstvo zahteva veliko znanja in uporablja moderne tehnologije, skladno z Evropsko zakonodajo,« je med drugim povedal in izpostavil, da imamo v Sloveniji institucije, kjer nastaja veliko tovrstnega znanja.

»Za ekološko kmetovanje je značilno spoštovanje naravnih ciklov, kroženje snovi in pozitiven vpliv na podnebne spremembe, kar  kmetom omogoča pridelano tudi prodati. Porabniki se vedno bolj zavedajo pomena kupovanja dobre in okusne hrane, pridelane blizu,« je dejal Zupančič in dodal, da so prav ekološki kmetje znani kot najbolj inovativni glede načinov prodaje. Država hkrati spodbuja trženje v javne zavode ter daje poudarek boljšemu in učinkovitejšemu načinu povezovanja in nastopanja na trgu.

Zupančič je svoj nagovor zaključil s pomenom povezovanja: »Pomen in vrednost te hrane lahko dvigujemo, če delujemo kot sistem. Švica kot dežela presežkov je že dosegla, da vsak njen prebivalec potroši 274 evrov več za ekološko pridelano hrano. Slovenija je lepa dežela, mnogo predelov je še neokrnjenih in zato vse bolj turistično zanimiva. Turisti, tako domači kot tuji, pri nas poleg lepe narave še najdejo pristne okuse hrane, ki  ima svojo ceno.«

Posnetek posveta najdete tukaj.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.