Finančna pomoč pridelovalcem jedilnega krompirja

Finančna pomoč pridelovalcem jedilnega krompirja

Kmetijstvo in okolje, JSKS, Zbornica svetuje, Rastlinska pridelava, Gospodarjenje  | 

Objavljen je ODLOK o finančnem nadomestilu zaradi izpada dohodka pridelovalcem jedilnega krompirja zaradi posledic drugega vala epidemije COVID-19 za obdobje od 1. oktobra 2020 do 31. marca 2021. Kaj to prinaša pridelovalcem jedilnega krompirja piše Tončka Jesenko s sektorja za kmetijsko svetovanje KGZS.

Ključne besede: Koronavirus, pandemija, ukrepi, jedilni krompir

Pridelovalci krompirja so imeli lani in letos velike težave s prodajo krompirja, ki so bile posledica epidemije COVID 19 in posledično onemogočene prodaje prek določenih prodajnih poti. V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije smo na problem opozorili pristojno ministrstvo s pozivom, da se pridelovalcem krompirja zagotovi ustrezno finančno pomoč na podlagi Zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic drugega vala epidemije COVID-19.

V Uradnem listu RS, št. 23/2021 z dne 10.6.2021, je bil objavljen odlok, na podlagi katerega bo pridelovalcem jedilnega krompirja zagotovljeno določeno finančno nadomestilo zaradi izpada dohodkov v času drugega vala epidemije COVID-19.

Na podlagi odloka je upravičenec za dodelitev finančnega nadomestila nosilec kmetijskega gospodarstva v skladu z Zakonom o kmetijstvu, ki je v letu 2020 vložil zbirno vlogo v skladu z uredbo, ki ureja izvedbo ukrepov kmetijske politike za leto 2020, na kateri je prijavil od vključno 0,5 ha površin jedilnega krompirja (šifra kmetijske rastline: 020 – krompir) in izpolnjuje pogoje za pridobitev finančnega nadomestila, ki so opredeljeni v odloku.

Višina pavšalnega finančnega nadomestila znaša 1.200 eurov na hektar prijavljenih površin jedilnega krompirja. Najvišja skupna višina finančnega nadomestila na upravičenca ne sme presegati 20.000 eurov. Podatek o prijavljenih površinah krompirja Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja pridobi po uradni dolžnosti iz zbirne vloge za leto 2020.

Upravičencem bo informativno odločbo o izpolnjevanju pogojev izdala Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja na podlagi podatkov iz uradnih evidenc.

Natančnejši pogoji in določbe glede pridobitve finančnega nadomestila so opredeljeni v odloku, ki ga dobite na povezavi TUKAJ.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.