Izredna seja strokovnih odborov pri KGZS: Ukrepi proti slinavki in parkljevki za zaščito slovenske živinoreje
Ekološko kmetijstvo, Kmetijstvo in okolje, Prašičereja, Prireja mleka, Govedoreja, Drobnica, Ostale rejne živali, Živinoreja |
Ključne besede: strokovni odbori, slinavka in parkljevka
Avtor: Zbornični urad
Celotna živinoreja je v resni preizkušnji. Treba je upoštevati vse biovarnostne ukrepe, s čimer lahko preprečimo vnos bolezni. Skupna naloga je, da čim več znanja prenesemo na kmetije. Nevarnost je res velika, zato je potrebno sprejeti ukrepe, ki bodo omejili tveganje za prenos slinavke in parkljevke, so iztočnice, ki se nanašajo na nevarnost pojava te hude bolezni. Po predstavitvi bolezni in stanju v Evropi so strokovni odbori soglasno sprejeli naslednje sklepe:
Sklep 1: Člani Strokovnih odborov Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije pozivajo MKGP, UVHVVR, in ostale pristojne institucije, da poostrijo nadzor nad vsemi mejnimi prehodi v RS. Glede na bližino izbruhov bolezni slinavke in parkljevke se v RS določijo vstopno izstopne točke (mejni prehodi) na katerih je dovoljen prehod in tranzit živali, ki so dovzetne za bolezen slinavke in parkljevke. Na omenjenih mejnih prehodih UVHVVR oz pristojne službe izvajajo 100% nadzor nad prehodom. Vstop v Republiko Slovenijo za vsa cestna vozila namenjena prevozu dovzetnih živali ali njihovih proizvodov in so bila v tranzitu skozi ozemlje Madžarske ali Slovaške, je dovoljen šele po dezinfekciji vozila, ki mora biti opravljen ob vstopu v Republiko Slovenijo. O dezinfekciji se izda potrdilo, ki ga mora izvajalec prevoza ob morebiti nadaljnji notranji kontroli predloži na zahtevo uradne osebe. Na ostalih mejnih prehodih naj bo prehod živali prepovedan.
Sklep 2: Člani Strokovnih odborov Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije predlagajo, da se na vseh kmetijskih gospodarstvih, ki so uvozile v RS iz drugih držav živali dovzetne za pojav bolezni slinavke in parkljevke prepove kakršnekoli premike živali za čas 21 dni (inkubacijska doba).
Sklep 3: Člani Strokovnih odborov Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije predlagajo, da UVHVVR pri vseh prevoznikih živali izvaja nadzor nad izpolnjevanjem zakonodaje s področja prevoza živali in izpolnjevanjem biovarnostnih ukrepov.
Sklep 4: Člani Strokovnih odborov Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije predlagajo, da se v nacionalne pravne akte dodajo dopolnila, ki ščitijo tradicionalno obliko slovenske živinoreje (po zgledu Avstrije).
Sklep 5: Člani Strokovnih odborov Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije predlagajo, da pristojne institucije prepovejo lov in lovni turizem v državah članicah in v tujini kjer je prisotna bolezen slinavke in parkljevke, saj to predstavlja veliko tveganje za vnos bolezni v RS.
Sklep 6: Rejske organizacije za prašiče, drobnico in govedo naj do preklica ustavijo aktivnosti sodelovanja z rejčevimi živalmi na sejmih, razstavah in ob podobnih dogodkih.
Načrt ukrepov SIP je na spletni strani UVHVVR: https://www.gov.si/assets/organi-v-sestavi/UVHVVR/Bolezni-zivali/Nacrti-ukrepov/novi-nacrti-2024/SIP_21-1-2025.pdf