Kako do zdravih sadik divjega šparglja

Kako do zdravih sadik divjega šparglja

Zelenjadarstvo, zelišča in vrtnarstvo  | 
Tehnologija obvladovanja zapleveljenosti in razrasti lišajev in mahov v pridelavi sadik divjih špargljev (Asparagus acutifolius) in poskusna pridelava na kmetijah

Avtor: Linda Kogoj, KGZS - Zavod Nova Gorica

Pilotni projekt z naslovom Tehnologija obvladovanja zapleveljenosti in razrasti lišajev in mahov v pridelavi sadik divjih špargljev (Asparagus acutifolius) in poskusna pridelava na kmetijah se izvaja v okviru ukrepa M16: Sodelovanje iz Programa razvoja podeželja 2014-2020, podukrepa M16.2: Razvoj novih proizvodov, praks, procesov in tehnologij

Številka projekta: 33117-7/2023/6

Čas trajanja projekta:  11.12.2023 – 11.12.2024

Projektni partnerji

-        KGZS Kmetijsko gozdarski zavod Nova Gorica (vodilni partner)

-        Šolski center Nova Gorica, Biotehniška šola

-        Trajnice Golob Klančič, Rehar Klančič Mojca

-        Bioteca trgovina in proizvodnja d.o.o.

-        Svetovanje, izobraževanje in oblikovanje, Zdenka Žakelj s.p.

-        Jernej Mazej, nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji

-        Filip Kogoj

-        Vasja Juretič

-        Vesna Žižmond

Vir financiranja: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (Sredstva se zagotavljajo iz proračunskih postavk MKGP. Delež sredstev iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja znaša 80 odstotkov, delež sredstev iz proračuna Republike Slovenije pa znaša 20 odstotkov.)

Povzetek projekta

Pomanjkanje sadilnega materiala šparglja Asparagus acutifolius nas je vodilo v raziskavo, kako pridelati zadostno količino sadik. V proizvodnji sadik, ki  poteka v substratu v lončkih, med vzgojo nastaja tehnološki problem zaradi rasti lišajev in mahov na površini substrata. V poskusu bomo preizkušali tri različne organske substrate, zastirke, ki so cenovno dosegljivi in z domačega trga. Poskus bo potekal v zaščitenih prostorih in na prostem.

Cilji projekta

Pridelava zdravih dvoletnih sadik divjih špargljev. Vzpodbujanje pridelovalcev špargljev k sajenju divjega šparglja in vzgoja potrošnikov za uporabo v kulinariki.

Pričakovani rezultati projekta

Gojenje divjega šparglja na njivskih površinah v kombinaciji z gojenimi. Podaljšanje sezone. Večja uporaba v prehrani. Vzpodbujanje mladih za pridelavo. Okoljsko sprejemljivejša proizvodnja. Znanje o sodobni pripravi jedi iz špargljev.


Več o projektu na spletni strani zavoda.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.