KGZS se zaveda pomena prahe in okoljskih standardov pri kolobarjenju

KGZS se zaveda pomena prahe in okoljskih standardov pri kolobarjenju

Ekološko kmetijstvo, Zbornica svetuje, Delo organov KGZS, Kmetijske podpore, Živinoreja, Rastlinska pridelava  | 

Skupna kmetijska politike obvezuje kmete, ki imajo več kot 15 ha ornih zemljišč, da zagotavljajo površine z ekološkim pomenom (PEP) na vsaj  5 odstotkih ornih zemljišč. Te površine so namenjene zagotavljanju biotske raznovrstnosti in ne smejo biti uporabljene za proizvodne namene.

Ključne besede: OOTT, površine z ekološkim pomenom

V Sloveniji smo za zagotavljanje površin z ekološkim pomenom iz nabora ukrepov, ki jih določa predpis, izbrali izvajanje prahe, površine s kmetijskimi rastlinami, ki vežejo dušik in površine pod naknadnimi posevki ali pod travno rušo. Od leta 2018 je kot PEP na voljo tudi praha za medonosne rastline. Nova pravila SKP,  ki se bodo začela izvajati prihodnje leto, v okviru zahtev pogojenosti predvidevajo, da morajo na kmetijskih gospodarstvih z več kot 10 ha ornih zemljišč, zagotoviti 4–odstotni delež površin namenjen za neproizvodne površine in elemente.

Slovenija ima po podatkih OECD najmanj njivskih površin na prebivalca v EU (850 m2), zato Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije meni, da je je s stališča prehranske varnosti upravičena zahteva po zmanjšanju obsega površin OOTT in prahe. V prahi je bilo v letu 2021 okrog 1.200 ha površin, od tega okrog 550 ha za zagotavljanje zahtev zelene komponente (površine z ekološkim pomenom), obseg OOTT v letu 2021 pa je bil skoraj  21.000 hektarjev.

KGZS se zaveda pomena ohranjanje okoljsko občutljivega trajnega travinja  (OOTT) in zagotavljanja površin z ekološkim pomenom na kmetijah. KGZS meni, da se okoljski standardi pri izpolnjevanju pravil kolobarjenja ne znižujejo, saj v Sloveniji z izjemo nekaj območij z nekoliko intenzivnejšim kmetijstvom drugod  povečini prevladuje velika pestrost kulturne krajine, ki nudi življenjski prostor žuželkam, pticam in drugim prostoživečim živalim.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.