Kmetijstvo ne uničuje, temveč ohranja ravnovesje ekosistema

Kmetijstvo ne uničuje, temveč ohranja ravnovesje ekosistema

Kmetijstvo in okolje, Sporočila za javnost  | 
gnezdo jajca

Gnezdo pribe na Ljubljanskem barju (Foto: Ana Pečjak, KGZS - Zavod Ljubljana)

Kmetijstvo v Sloveniji se strogo drži zakonskih omejitev in strokovnih priporočil za trajnostno upravljanje kmetijskih površin. Kmetje so ključni varuhi naravnega okolja, saj s prilagojenimi praksami skrbijo za ohranjanje biotske raznovrstnosti.

Avtor: Zbornični urad

Zbornica poudarja, da se pri kmetovanju upoštevajo številni ukrepi za varstvo narave, kot so omejena uporaba pesticidov, ohranjanje travniških habitatov in prilagojene košnje, ki omogočajo preživetje ptic. Poleg tega so kmetje vključeni v različne programe ukrepov in projekte, ki spodbujajo okolju prijazne prakse.

Zahvaljujoč odgovornemu kmetovanju pa kmetje prispevajo tudi k zagotavljanju kakovosti pitne vode. S skrbnim upravljanjem zemljišč, pravilno uporabo gnojil ter spoštovanjem okoljskih smernic zagotavljajo, da je vsaka voda iz pipe varna za pitje.

Več razlogov

Zato je posploševanje, da je kmetijstvo glavni razlog za upad populacije travniških ptic, zavajajoče in ne temelji na celoviti analizi vseh dejavnikov. Kmetijstvo je morda le eden izmed dejavnikov, ki vplivajo na populacije travniških ptic. Med ključne vzroke spadajo tudi urbanizacija in pozidava, to je širjenje mest in prometne infrastrukture, kar uničuje naravne habitate, in podnebne spremembe, kot so spreminjanje padavinskega režima in temperatur, kar vpliva na prehranske vire ptic. Tretji razlog so lahko spremembe v naravnih ekosistemih, namreč zaraščanje nekdanjih travnikov zaradi opuščanja kmetijske rabe lahko prav tako zmanjša primernost habitata za določene vrste ptic.

Primer Ljubljansko barje

Vzemimo za primer Ljubljansko barje, ki je specifično območje, kjer ekosistem močno zaznamujejo vse bolj pogoste večdnevne poplave. Te neposredno vplivajo na populacije metuljev in ptic, saj uničujejo gnezdišča, spreminjajo sestavo vegetacije in vplivajo na prehransko verigo. Vpliv teh hidroloških sprememb še ni bil ustrezno analiziran, zato KGZS poziva k izvedbi celovite študije o dolgoročnih posledicah poplav na biodiverziteto na tem območju. Brez teh podatkov je kakršnokoli enostransko pripisovanje odgovornosti kmetijstvu neutemeljeno.

Iskanje najboljših rešitev

Glede na datum objave izjave, da je kmetijstvo glavni razlog za izginjanje travniških ptic, bi lahko sklepali, da gre za prvoaprilsko šalo, saj so trditve o uničevalni vlogi kmetijstva močno poenostavljene in ne upoštevajo celotne slike vplivov na naravo in ekosistem.

KGZS ostaja odprta za dialog in sodelovanje pri iskanju najboljših rešitev za ohranjanje narave ob hkratnem zagotavljanju prehranske varnosti.

Nazaj

Prihajajoči dogodki