Kmetje ne pozabite na obračun pavšalnega nadomestila
Kmetijstvo in okolje, JSKS, Zbornica svetuje, Ekonomika in davki, Gospodarjenje |Foto: Pexels
Ključne besede: kmetije, pavšalno nadomestilo, obračun, davčni zavezanci
Kmet oziroma predstavnik kmečkega gospodinjstva, ki davčno osnovo iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti (OKGD) ugotavlja na podlagi katastrskega dohodka (pavšalna obdavčitev), in ni zavezanec za DDV, ima ob dobavi kmetijskih in gozdarskih pridelkov ter kmetijskih in gozdarskih storitev, ki so rezultat osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti, pravico do pavšalnega nadomestila DDV, v kolikor se te dobave opravijo kupcem, ki so davčni zavezanci (so identificirani za namene DDV).
Ti kupci so dolžni plačilu za opravljeno dobavo prišteti znesek pavšalnega nadomestila v višini 8 % od odkupne vrednosti, ta znesek pa lahko odbijejo kot svoj vstopni DDV. Pavšalno nadomestilo lahko uveljavi le oseba, ki je zavedena na seznamu upravičencev in na katere ime se glasi dovoljenje za uveljavljanje pravice do pavšalnega nadomestila (predstavnik kmečkega gospodinjstva, ki je imetnik dovoljenja). Kupec mora ob nabavi blaga ali storitve preveriti veljavnost tega dovoljenja na seznamu upravičencev, ki je dostopen v sistemu eDavki. Posamezni davčni zavezanec lahko uveljavi pavšalno nadomestilo le za tiste pridelke in storitve, za katere mu je davčni organ v dovoljenju priznal pravico do pavšalnega nadomestila.
Imetnik dovoljenja za uveljavljanje pavšalnega nadomestila mora za obdobje veljavnosti dovoljenja sestaviti obračun pavšalnega nadomestila (na enostavnem obrazcu DDV-ObrPN) ter ga predložiti v elektronski obliki preko sistema eDavki do 31. januarja tekočega leta (2025) za preteklo koledarsko leto (2024). Obrazec je treba izpolniti in oddati tudi, če v preteklem letu ni bilo prometa oziroma opravljenih dobav.
Imetnik dovoljenja za oddajo obračuna preko sistema eDavki potrebuje kvalificirano digitalno potrdilo, ki ga pridobi z oddajo vloge na upravni enoti. Lahko pa za oddajo obrazca pooblasti nekoga, ki digitalno potrdilo že ima (kmetijski svetovalec).
Če imetnik dovoljenja ne predloži obračuna pavšalnega nadomestila v predvidenem roku, se mu pravica do uveljavljanja pavšalnega nadomestila odvzame. Če torej imetnik dovoljenja ne bo predložil obračuna pavšalnega nadomestila za leto 2024 do roka za predložitev, to je do 31. 1. 2025, bo lahko ponovno oddal vlogo za dovoljenje za uveljavljanje pavšalnega nadomestila šele v letu 2026. Za ponovno pridobitev dovoljenja bo moral predložiti tudi vse obračune pavšalnega nadomestila za vsa predhodna leta, ko jih ni predložil.
Imetniki dovoljenja za pavšalno nadomestilo, ki ne bodo sestavili in predložili obračuna pavšalnega nadomestila v predpisanem roku oziroma v obračunu ne bodo izkazali predpisanih podatkov ali pa bodo ti nepopolni, neresnični ali nepravilni, so lahko kaznovani za prekršek z globo od 200 do 1.200 eurov.
V izogib nevšečnostim torej pozivamo vse kmete »pavšaliste«, ki imate dovoljenje za uveljavljanje pavšalnega nadomestila, da pohitite z oddajo obračuna.
V kolikor ne želite več uveljavljati pavšalnega nadomestila, davčnemu organu predložite obvestilo v elektronski obliki preko sistema eDavki na obrazcu DDV-VlgPN, kjer izberete možnost »prenehanje dovoljenja«. Če se odločite vstopiti v sistem DDV in postati davčni zavezanec, potem pravico do uveljavljanja pavšalnega nadomestila odvzame davčni organ sam. V katerih primerih se vam izplača postati davčni zavezanec lahko preverite tukaj , pri čemer je pomembno poznati tudi aktualne informacije na tem področju, kar lahko izveste tukaj