Lastniki gozdov naj poskrbijo za čimprejšnjo sanitarno sečnjo
Zbornica svetuje, Gozdarstvo in lovstvo |
Ključne besede: podlubniki, odločbe, sanitarna sečnja
Avtor: ZGS
Za sanitarno sečnjo so označena drevesa, ki so bila poškodovana v naravnih ujmah in predstavljajo dobre pogoje za razvoj podlubnikov ali pa so jih podlubniki že napadli. V zimskem času je Zavod za gozdove Slovenije lastnikom gozdov izdal 6070 odločb za sanitarno sečnjo 282.000 m3 lesa. Velikemu številu lastnikov se rok za izvedbo sanitarne sečnje izteče ravno v marcu, zato naj čim prej opravijo sečnjo označenih dreves.
Nekatere lastnike gozdov, ki še niso izvedli del v skladu s prejetimi odločbami, so tudi gozdarski inšpektorji opozorili na skorajšnji rok za izvedbo sanitarne sečnje. Zamujanje z izvedbo sanitarne sečnje je prekršek, ki se lahko kaznuje z globo. Lastnikov, ki jim bo v kratkem potekel rok za izvedbo sanitarne sečnje, je okoli 1400, posekati morajo dobrih 65.000m3 lesa, od tega je 70 odstotkov v zasebnih gozdovih. Sečnje se lahko lotijo sami, če so vešči dela, imajo potrebno znanje in opremo, sicer je varneje poiskati ustrezno usposobljene izvajalce. V pomoč pri iskanju izvajalca je lahko seznam usposobljenih izvajalcev, objavljen na spletni strani Inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo lovstvo in ribištvo ali na portalu Moj Gozdar.
Lastniki gozdov naj tudi sicer sami nadzirajo zdravstveno stanje svojih gozdov. Če odkrijejo po vetrolomu poškodovana drevesa, lubadarke ali podrtice smreke, naj o tem najprej obvestijo lokalno pristojnega revirnega gozdarja ZGS in se čim prej lotijo poseka. S podlubniki napadena drevesa lahko prepoznajo po odpadanju skorje z debel smrek, kar je v tem času znak poznopoletnih napadov. S podlubniki na novo napadena drevesa pa imajo na skorji oziroma koreničniku rjavkast prah – črvino. Podrobnejši nasveti lastnikom gozdov so objavljeni na spletni strani Zavoda za gozdove Slovenije Varstvo gozdov pred podlubniki.
S pravočasno sanacijo poškodovanih gozdov in prepoznavanjem novih žarišč napadov podlubnikov lahko preprečimo prevelike namnožitve podlubnikov, ki lastnikom gozdov povzročijo veliko gospodarsko škodo, naravi pa okoljsko.