Letošnja suša ima po oceni KGZS razsežnosti naravne nesreče

Letošnja suša ima po oceni KGZS razsežnosti naravne nesreče

Kmetijstvo in okolje, Sporočila za javnost, Živinoreja, Rastlinska pridelava, Obvestila za javnost, Kmetijstvo, Rastlinska pridelava, Živinoreja, Namakanje  | 

Podatki o posledicah letošnje suše se še zbirajo, je pa že znano, da je suša prizadela predvsem travinje, zlasti drugi odkos, koruzo, vse vrtnine, sadovnjake in trajne nasade, ki niso namakani. Odstotek prizadetosti se razlikuje glede na količino padavin in tip tal. Prav zato je trenutno še preuranjeno govoriti o konkretnih ocenah posledice suše.

Letos je suša prizadela celotno Slovenijo, med najbolj prizadetimi regijami so Obalno-kraška, Kras z Brkini, del Gorenjske, Bela krajina ter celotno Podravje. »Škoda zaradi letošnje suše je že zdavnaj presegla zakonsko določeno mejo 0, 3 promila BDP-ja, to je dobre 3, 5 milijona evrov,« je v današnji izjavi za medije povedal predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič. Dodal je, da je letošnja suša hujša, kot je bila leta 2017,  ko je bila škoda ocenjena na nekaj več kot 65 milijonov evrov. Suša je takrat presegla prag za razglasitev naravne nesreče, država je v tistem obdobju kmetom namenila slabih sedem milijonov za odpravo škode.

KGZS pričakuje, da bosta Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter vlada sprožila interventni zakon o odpravi posledic suše, s katerim bi lahko kmetom pomagali.  V zelo velikih težavah bodo živinorejci, saj jim bo težko zagotoviti krmo: " Zelo težko je napovedati, kje se bo krma dobila, ker je pravzaprav ni oziroma je izredno draga. Cena žit na svetovnih trgih se je dvignila, pri koruzi na primer z 250 na 400 evrov na tono. Če bodo visoke cene žit vztrajale, kmetje preprosto ne bodo imeli denarja, da bi dokupili krmo za osnovno čredo. Sedanje odkupne cene pri kmetu ne bodo prenesle tega stroška."

Kmetijsko gozdarska zbornica bo grobo oceno škode na terenu posredovala Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki bo pripravilo natančnejše izračune in sprožilo morebitne nadaljnje postopke za pomoč kmetom.

Izjavo predsednika KGZS Romana Žvegliča o suši v kmetijstvu si lahko pogledate TUKAJ ali pa na naši spletni strani TV Zelena dežela.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.