Mednarodni dan starejših
Zaposlitev in sociala |Starejši na podeželju so še zelo aktivni
Avtor: Zbornični urad
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) opozarja na to problematiko in poudarja, da je treba izboljšati položaj starejših na podeželju. S tem bi olajšali tudi prenos kmetij na mlajše generacije, kar je ključno za ohranjanje kmetijske dejavnosti in podeželskega načina življenja. Skrb za starejše na podeželju ni le moralna dolžnost, temveč tudi pomemben korak k trajnostnemu razvoju naše družbe.
Drugače pa se starejši na podeželju soočajo z več specifičnimi težavami, kot so:
- Dostop do zdravstvenih storitev: Pogosto so zdravstvene ustanove oddaljene, kar otežuje redne obiske pri zdravniku in dostop do nujne medicinske pomoči.
- Socialna izolacija: Zaradi oddaljenosti med domovi in pomanjkanja javnega prevoza se starejši težje družijo in sodelujejo v skupnostnih dejavnostih.
- Finančne težave: Pokojnine so pogosto nizke, kar otežuje vzdrževanje doma in pokrivanje osnovnih življenjskih stroškov.
- Pomanjkanje storitev in infrastrukture: Na podeželju je manj storitev, kot so trgovine, banke in kulturne ustanove, kar zmanjšuje kakovost življenja.
- Prenos kmetij: Brez ustrezne podpore in urejenega položaja starejših je prenos kmetij na mlajše generacije otežen, kar vpliva na trajnost kmetijstva.
Reševanje teh težav je ključno za izboljšanje kakovosti življenja starejših na podeželju in za ohranjanje vitalnosti podeželskih skupnosti.