Nov pravilnik o biovarnosti v prašičereji

Nov pravilnik o biovarnosti v prašičereji

Kmetijstvo in okolje, JSKS, Zbornica svetuje, Prašičereja, Živinoreja, Dopolnilne dejavnosti, Gospodarjenje  | 
V tem tednu se je sestala strokovna skupina za prašičerejo JSKS pri KGZS. Na srečanju so člani skupine razpravljali na temo novega Pravilnika o biovarnosti ter izvajanju biovarnostnih ukrepov.

Ključne besede: biovarnost, prašičereja, pravilnik

Gre za pravilnik, ki je bil junija objavljen v Uradnem listu (UL 49/2024) in zavezuje vse komercialne rejce prašičev, da do 11. decembra 2024 izdelajo biovarnostni načrt lastne rej. Pravilnik velja za rejce plemenskih živali in za vse rejce, ki redijo in prodajajo pitance ali plemenske živali (vse komercialne reje). Biovarnostni načrt mora vključevati opis proizvodnega obrata, opis tehnologije reje, skice nastanitvenih objektov za živali ter načrt obrata z vrisanimi vhodi in izhodi. Opredeljene morajo biti kontrolne točke za preprečitev vnosa oziroma širjenja bolezni ter splošni ukrepi biovarnosti.

Usposabljanja za rejce

Vse rejce prašičev vabimo na usposabljanja za pripravo biovarnostnih načrtov, ki jih bodo pripravili specialisti za prašičerejo. Na usposabljanjih bodo predstavljeni potrebni elementi in vsebine, ki jih mora rejec vključiti v načrt. Potekala bodo septembra 2024 na lokacijah Zavodov KGZS na Ptuju, Murski Soboti, Novem mestu, Ljubljani ter predvidoma tudi Celju in Kranju. Datumi in lokacije bodo objavljeni na spletnih straneh zavodov KGZS.

Prav tako bo v četrtek, 19. septembra 2024, ob 10. uri, prek aplikacije Zoom, potekalo spletno usposabljanje! Prijavite se prek povezave TUKAJ. 

Pred usposabljanjem je priporočljivo, da si rejci sami ocenijo stopnjo tveganja za izbruhe bolezni z uporabo tehnoloških listov, ki so dostopni na spletni strani kgzs.si. Tehnološka lista pod naslovom Samoocena biovarnosti – kontrolni seznam za prašičerejce TUKAJ in Biovarnost in tveganja pri premikih TUKAJ, pomagata oceniti trenutni sistem biovarnosti v obratih, opredeliti možna tveganja in potrebne izboljšave.

Nazaj