Nujna sprememba šifranta rastlin uporabnih za čaje

Nujna sprememba šifranta rastlin uporabnih za čaje

Ekološko kmetijstvo, Strokovni odbori, Zelenjadarstvo, zelišča in vrtnarstvo, Predelava surovin neživalskega izvora, Rastlinska pridelava, Dopolnilne dejavnosti  | 

Svetovalka za pridelavo zelišč Jožica Kapun Maršik (desno) je predstavila svoj program dela.

Po več kot letu dni so se ponovno sestali člani komisije za zelišča pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), saj se je nabralo kar nekaj odprtih vprašanj o katerih so razpravljali na seji 20. marca 2019.

Izrazili so zadovoljstvo, da so uspeli s pobudo in so tudi čaji uvrščeni v ocenjevanje na prireditvi Dobrote slovenskih kmetij. Pravilnik o ocenjevanju kakovosti čajev bi bilo treba po njihovem še nekoliko dopolniti, predvsem je pomembno, da se vnese zahteva glede priprave čaja v skladu z navodili.

Komisija je že večkrat zahtevala od Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), da se spremeni šifrant kmetijskih rastlin tako, da se dopolni z drevesnimi in grmovnimi vrstami, katerih deli se uporabljajo za čaje in izdelke iz zelišč. S predlogom v preteklih letih niso uspeli, vprašanje pa še vedno ni ustrezno rešeno.

Pridelovalci zelišč želijo informacijo, kako je z izvajanjem Smernic razvoja lokalne oskrbe z zelišči za obdobje 2016-2021. Odbor ki spremlja izvajanje smernic, je imel sestanek v marcu 2017, zapisnika pa kljub večkratnim zahtevam komisija ni prejela, prav tako ni nobene informacije o realizaciji zastavljenih ciljev v smernicah.

Lani so slovenski pridelovalci zelišč v okviru Javne službe kmetijskega svetovanja dobili tudi svojo svetovalko, to je Jožica Kapun Maršik, ki ima sedež na KGZS – Zavodu Murska Sobota, pokriva pa celotno Slovenijo. Svetovalka se je udeležila seje in predstavila svoj program dela. Za letošnje leto si je zadala načrt, da pridelovalce zelišč podrobneje seznani z zakonodajo s tega področja, v nadaljevanju pa vidi precej potreb po izobraževanju zeliščarjev na področju tehnologije pridelave in na področju dopolnilne dejavnosti.

Člani komisije so podali nekaj vsebin, za katere želijo, da jih svetovalka vključi v svoj program: priprava pregleda zakonskih zahtev za predelavo zelišč in pripravo izdelkov za trg, izobraževanje in informiranje o rajonizaciji zelišč, pridobivanje farmacevtskih navodil za uporabo nekaterih zelišč, pomoč pri organizaciji odkupa zelišč, kakovost sadilnega materiala.

Predsednik komisije Karel Iršič je poudaril, da večina pridelovalcev ne ve, da imajo na razpolago svetovalko za zelišča in je zato so se dogovorili, da se informacija o tem objavi v Zeleni deželi in Kmečkem glasu.

V nadaljevanju je predsednik komisije prisotne informiral, da bo 23. junija srečanje slovenskih zeliščarjev v Žički kartuziji. Predstavil je tudi svoje aktivnosti v času, ko ni bilo sej komisije, ki so bile povezane predvsem s problematiko šifranta, sadilnega materiala in ustanovitve OP. Člani komisije so mu izrekli podporo pri njegovih prizadevanjih za ureditev stanja. (DM)

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.