Odškodnine za kmetovanje na VVO še vedno odprta tema

Odškodnine za kmetovanje na VVO še vedno odprta tema

Kmetijstvo in okolje, Zbornica svetuje, Delo organov KGZS, Strokovni odbori, Živinoreja, Rastlinska pridelava, Gospodarjenje  | 

Člani Strokovnega odbora za vodovarstvena območja (VVO) so na prvi seji 14. aprila 2021 izvolili za podpredsednika odbora Pavla Zatlerja, predsednika pa bodo izvolili na naslednji seji, saj je bil predlagan kandidat na seji opravičeno odsoten.

 

Ključne besede: VVO, strokovni odbori,

V nadaljevanju so se člani najprej seznanili z dosedanjim delom Komisije za VVO v preteklih letih, nato pa so razpravljali o programu dela odbora v obdobju 2021 – 2024. Predlog programa je bil predstavljen na seji in posredovan v obravnavo. Dokončno ga bodo potrdili na naslednji seji.

V razpravi so vsi člani odbora poudarili nujnost vztrajanja pri že predlaganih rešitvah in se zavzeli za nadaljevanje dosedanjega dela v smeri sprememb krovnega zakona o vodah in s tem ureditve odškodnin za kmete, ki kmetujejo na najožjih vodovarstvenih območjih (VVO I). Opozorili so, da je treba odpraviti nepotrebne ukrepe in zahtevati spoštovanje vodovarstvenega režima tudi od drugih sektorjev, ki s svojo dejavnostjo vplivajo na kakovost pitne vode.

Problematiko je treba urediti celovito in po vzoru evropskih držav, ki imajo to že več let dobro urejeno kot npr. Avstrija. Pri tem so opozorili na nujnost enotnosti kmetov ter enotnega pristopa in podpore celotnega zborničnega sistema na vseh ravneh, saj v nekaterih primerih enote na terenu (Kmetijsko gozdarski zavodi) ne podprejo stališč kmetov.

Na naslednji seji bo odbor potrdil predsednika ter v skladu s programom dela pripravil časovnico glavnih aktivnosti in se dogovoril glede prvih nujnih korakov.

 

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.