Oljna ogrščica in ozimna žita

Oljna ogrščica in ozimna žita

JSKS, Zbornica svetuje, Poljedelstvo  | 

Izvedba 2. dognojevanja v oljni ogrščici in pomen gnojenja z žveplom in borom ter drugimi mikroelementi pri prehrani oljne ogrščice in ozimnih žit

Kljub trenutno nekoliko nižjim temperaturam tal in ozračja po zadnji ohladitvi, bo posebej posevke oljne ogrščice potrebno drugič dognojiti z dušikom, saj je ta sedaj pred fazo intenzivne rasti listne mase, ki je zelo pomembna za doseganje visokih pridelkov. Oljna ogrščica ima zelo globok koreninski sistem in lahko počrpa dušik tudi iz globljih plasti tal. Ker obstaja nevarnost, da se je nekaj dušika dodanega pri prvem dognojevanju oljne ogrščice po 15. februarju ali začetku marca, posebej dodanega v amonijski ali amidni obliki,  izgubil v ozračje, za bolj natančno določitev potreb za drugo dognojevanje opraviti analizo mineralnega dušika v tleh z izvedbo hitrih talnih testov.

Zakaj je pomembno drugo dognojevanje oljne ogrščice in ozimnih žit, pojasnjuje Draga Zadravec, specialistka za poljedelstvo, na KGZS - Zavodu Maribor. Strokovni nasvet si lahko preberete TUKAJ.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Izobraževanje

Vabilo na usposabljanje KOPOP in LOPS,, KGZ NM

25. 11. 2024 ob 10:00 - 12. 12. 2024 do 19:00

splet

Vsi, ki ste se letih 2023 ali 2024 odločili za izvajanje ene ali več intervencij KOPOP (kmetijsko- okoljska-podnebna plačila) ali lokalne pasme in sorte (LOPS), morate v obdobju izvajanja teh intervencij, torej v petih letih, opraviti skupno 15 šolskih ur usposabljanj, od tega 9 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v KOPOP/LOPS leta 2023, morate 9 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025. MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate, kar je novost v letošnjem letu. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.