Predsednik KGZS dr. Jože Podgoršek na posvetu dopolnilnih dejavnosti na kmetiji

Predsednik KGZS dr. Jože Podgoršek na posvetu dopolnilnih dejavnosti na kmetiji

Kmetijstvo in okolje, JSKS, Zbornica svetuje, Dopolnilne dejavnosti, Gospodarjenje  | 
Včeraj je v organizaciji Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije in sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ministrstvom za gospodarstvo turizem in šport, Ministrstvom za finance in drugimi institucijami v Ljubljani potekal posvet o dopolnilnih dejavnostih na kmetijah. Dogodek je bil namenjen kmetom, kmetijskim svetovalcem in ostalim strokovnjakom s področja kmetijstva in zainteresirani javnosti. Na posvetu so bile predstavljene aktualne možnosti razvoja dopolnilnih dejavnosti, podprte s primeri dobrih praks. Predavatelji so predstavili teme, ki vplivajo na poslovne odločitve kmetij kot so novosti, ki jih prinaša novela Zakona o dohodnini.

Ključne besede: posvet, dopolnilne dejavnosti, kmetijstvo

V Sloveniji se z dopolnilnimi dejavnostmi ukvarjajo na 5.115 slovenskih kmetijah (7,5 %), na katerih izvajajo 23.015 dopolnilnih dejavnosti (povprečno 4,5 dejavnosti na kmetijo). Le 28 % dejavnosti je v povezavi s hrano. Tako je bilo podano razmišljanje glede trajnostnih verig s hrano in inovacij ter multiplikativnega učinka.

Udeležence posveta je uvodoma pozdravil predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije dr. Jože Podgoršek. Izpostavil je pomen dodajanja vrednosti primarnim pridelkom, pri čemer gre za stabilizacijo dohodkov kmetije tudi z razvojem in kmetijsko tehniko. »Želimo si večjega preboja za dodaten zaslužek na kmetijah, da bi kmetije lahko delovale in ohranjale lepo podeželje, ki je takšno prav zaradi dela kmetic in kmetov,« je povedal in izrazil željo delovanja v smeri poenostavitve postopkov izvajanja dopolnilnih dejavnosti.

»Dopolnilne dejavnost so pogosto tisti most med tradicijo in sodobnimi izzivi, ki omogoča ohranjanje dediščine, hkrati ustvarja dodano vrednost in odpira nove priložnosti za kmetovalce. Potrošniki danes vse bolj cenijo izdelke in storitve, ki izvirajo iz lokalnega okolja, spoštujejo tradicijo ter imajo minimalen vpliv na okolje,« je v svojem pozdravu povedal državni sekretar MKGP mag. Ervin Kosi. Izpostavil je pomen povezovanja in sodelovanja med kmeti, lokalnimi skupnostmi, strokovnimi institucijami in odločevalci: »Skupaj lahko ustvarimo pogoje, ki bodo omogočili, da bodo dopolnilne dejavnosti na kmetijah postale še bolj tržno zanimive. Na ministrstvu se zavedamo izzivov, s katerimi se soočajo kmetje. Prizadevamo si za oblikovanje spodbudnega okolja v smislu zakonodaje, finančnih podpor in strokovne pomočjo. Verjamemo, da je prihodnost našega podeželja v inovativnih, trajnostnih in kakovostnih rešitvah, ki temeljijo na trdnih tradicijah.«

Posvet, ki je potekal v hibridni obliki, je povezovala vodja službe za dopolnilne dejavnosti in storitve na podeželju Andrejk Krt. Prek Zoom aplikacije in v dvorani ga je spremljalo prek 600 udeležencev. Posnetek bo v prihodnjem tednu dostopen na naši spletni strani.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.