Rejci, zagotovite si opremo za varno pašo
Gozdarstvo in lovstvo |
Na voljo je brezplačna pašna oprema
Avtor: Lojze Gluk, KGZS
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije aktivno sodeluje v dveh projektih, LIFE Varna paša in LIFE Wild Wolf, kjer je glavnina aktivnosti namenjena zmanjševanju škod, ki nastajajo zaradi napadov velikih zveri na pašne živali in drugo človekovo premoženje.
Kmetom oziroma rejcem drobnice v okviru omenjenih projektov omogočamo brezplačni prejem pašne opreme namenjene zaščiti rejnih živali. Komplet varne paše vsebuje: 400 m visoke elektro mreže višine 145 cm (8 x 50 m), električni pastir, akumulator, voltmeter ter ozemljitev. Število kompletov varne paše je omejeno v skladu z višino odobrenih sredstev na projektih.
Pogoji in merila za izbor prejemnikov opreme
Zaradi izkazanega velikega interesa rejcev oziroma njihovih potreb in omogočanja enakovrednih možnosti, namenjamo razdeljevanje brezplačnih kompletov varne paše prednostno prejemnikom, ki še niso bili upravičeni do povračila odškodnine zaradi škod po napadih velikih zveri in ustrezajo kriterijem na KGZS sprejetem Pravilniku o izboru prejemnikov, pogojih prejema in uporabi pašne opreme za zaščito živali pred napadi velikih zveri.
Rejci, ki so že imeli škodo zaradi velikih zveri (medved, volk in ris) in so bili upravičeni do odškodnine, so upravičeni tudi do sofinanciranja nakupa opreme za varno pašo in se lahko obrnejo na Ministrstvo za naravne vire in prostor ter prejmejo sofinanciranje v višini 80 % stroškov. Za razliko od kompletov varne paše, ki jih razdeljujemo s strani KGZS, lahko s strani MNVP prejmejo sofinanciranje tudi za solarne celice za polnjenje akumulatorja. Postopek vloge na MNVP je objavljen na spletni strani https://www.varna-pasa.si, kjer najdete tudi veliko drugih koristnih informacij o varni paši.
Pomembni roki in način prijave
V kolikor ste zainteresirani za prejem kompleta varne paše prosimo, da najkasneje do srede, 7. maja 2025, izpolnite obrazec, ki nam ga podpisanega vrnete po elektronski pošti na e-naslov gozdarstvo@kgzs.si oziroma z navadno pošto ali osebno na naslov: KGZS - Oddelek za gozdarstvo, Gospodinjska ulica 6, 1000 Ljubljana s pripisom: “vloga – varna paša”.
Predlagamo, da se pred oddajo vloge predhodno dobro seznanite z vsebino Pravilnika v katerem so podrobneje opredeljeni pogoji uporabe in obveznosti prejemnikov.
Izbor prejemnikov temelji na pregledu vlog in zadostitvi vsem obveznim kriterijem, prednost imajo prijavitelji, ki izpolnjujejo tudi dodatne kriterije.
Obvezni kriteriji:
- rejec z registriranim kmetijskim gospodarstvom ima ali upravlja s pašnimi površinami na območju pričakovane prisotnosti velikih zveri,
- rejec v zadnjih petih letih ni bil upravičen do povračila škode zaradi napada velikih zveri,
- rejec v zadnjih petih letih ni prejel kompleta pašne opreme za zaščito pred divjimi zvermi s strani KGZS ali Zavoda za gozdove Slovenije,
- rejec ima v lasti in izvaja pašo več kot 3 glave velike živine (v nadaljevanju: GVŽ) drobnice.
Dodatni kriteriji:
- rejec ima ali upravlja s pašnimi površinami na območju pričakovane prisotnosti velikih zveri, na OMD (območja z naravnimi ali drugimi) omejitvami območjih Gorenjske in Posočja, ali na območju potrjenega novega pojava volkov,
- rejec se ukvarja s pridelavo mleka z drobnico.
V primeru, da več vlagateljev izpolnjuje vse navedene kriterije, obvezne in dodatne, se kompleti varne paše razdelijo rejcem z večjim GVŽ drobnice.
Odločitev komisije glede izbora prejemnikov kompletov varne paše je dokončna.
Vlagatelji bodo po končanem postopku pregleda vlog obveščeni o izboru, prejemnikom pa bodo na osnovi podpisa pogodb razdeljeni kompleti varne paše.
Za dodatne informacije nas lahko kontaktirate na tel.: 01 513 6702, Lojze Gluk (041 354 693), Mihael Koprivnikar (041 876 500).
V okviru omenjenih projektov iščemo tudi druge rešitve za zagotavljanje varne paše v alpskem svetu, saj na strmih, kamnitih in zelo razgibanih območjih uporaba elektromrež oziroma kompletov varne paše ni vedno mogoča, vključno z zagovarjanjem javnega interesa kmetijstva in izboljšanjem upravljanja s populacijami velikih zveri.