Šesta seja SO za vodovarstvena območja

Šesta seja SO za vodovarstvena območja

Ekološko kmetijstvo, Delo organov KGZS, Strokovni odbori, Poljedelstvo, Travništvo, pašništvo in pridelava krme, Zelenjadarstvo, zelišča in vrtnarstvo, Sadjarstvo, Vinogradništvo in vinarstvo, Hmeljarstvo, Oljkarstvo, Kmetijske podpore, Živinoreja, Rastlinska pridelava, Gospodarjenje  | 
Člani Strokovnega odbora za vodovarstvena območja (VVO) so se 28. februarja 2024 sestali na 6. redni seji, na kateri so se jim pridružili tudi predstavniki Ministrstva za naravne vire in prostor (MNVP) in Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) ter predsednik KGZS. Sejo povzema strokovna tajnica odbora dr. Dušica Majer.

Ključne besede: VVO, vodovarstvena območja, nadomestilo, uredba

Obravnavali so novo Uredbo o nadomestilu zaradi zmanjšanja dohodka iz kmetijske dejavnosti zaradi prilagoditve ukrepom vodovarstvenega režima, težave, ki jih v praksi povzroča razmejitev GERK-ov na dva različna vodovarstvena režima in osnutek Uredbe o vodovarstvenih območjih za javno oskrbo s pitno vodo v občini Krško.

Člani so izrazili zadovoljstvo in zahvalo MNVP, da so v novi uredbi o nadomestilih upoštevali spremenjeno metodo izračuna izpada dohodka in so zato kmetje upravičeni do višjih nadomestil. Kljub temu pa je ostalo še nekaj odprtih vprašanj. Med drugim so izpostavili problematiko VVO I, kjer se območje deli na A in B pas, vendar so do denarnega nadomestila upravičene le površine na A pasu, na B pa ne. Zato so se dogovorili, da bodo najprej preverili obsežnost te problematike tako, da bodo pridobili podatke o tem koliko kmetij in koliko kmetijskih površin je v pasu B. Na osnovi teh podatkov in ponovnega pregleda zahtevanih ukrepov vodovarstvenega režima v coni B, bodo pripravili predlog rešitve.

Glede na to, da je lahko en GERK pod dvema različnima režimoma, saj poteka meja različnih režimov preko GERK-a, je to problem v praksi. Meje VVO I bi morali določiti življenjsko po poteh, cestah, naravnih mejah. Razpravljali so o možnosti, da se cel GERK vključi v režim, če je večji del GERK-a v režimu oziroma izključi, če je majhen del GERK-a v režimu. Na osnovi pojasnil MNVP in MKGP, so ugotovili, da bi lahko to problematiko rešili le s spremembo predpisov in strokovnih podlag za postavitev mej VVO I, zato do končne rešitve niso prišli.

Nadalje so govorili o VVO uredbi v občini Krško, ki močno zaostruje vodovarstveni režim, saj popolnoma prepoveduje uporabo vseh kemičnih sredstev za varstvo rastlin, tudi sredstev, ki se uporabljajo pri ekološkem kmetovanju. Izrazili so skrb, da se bo prepoved razširila na vsa VVO I v državi  in hkrati zahtevo, da se jim predstavi strokovne osnove za takšno odločitev. Sprejeli so sklep, da se niti v že veljavnih niti v novih  VVO uredbah ne sme spreminja zahtev vodovarstvenega režima, saj vsaka sprememba onemogoča načrtovanje kmetovanja in lahko usodno vpliva na kmetije na teh območjih.

 

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.