Skrb za vodo v sodobnem kmetijstvu

Skrb za vodo v sodobnem kmetijstvu

Ekološko kmetijstvo, Kmetijstvo in okolje, Zbornica svetuje, Poljedelstvo, Sadjarstvo, Vinogradništvo in vinarstvo, Hmeljarstvo, Oljkarstvo, Rastlinska pridelava  | 

Na delavnici so se novinarji seznanili z najnovejšimi dognanji glede rabe sredstev za varstvo rastlin.

Naraščajoče onesnaževanje in intenzivna raba tudi pri nas že povečujeta potrebo po odgovornem ravnanju in skrbnem načrtovanju prihodnje rabe vode.

Ključne besede: varovanje voda, okolje

Danes se je na Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede v Hočah pri Mariboru začelo tridnevno strokovno usposabljanje svetovalcev TOPPS, evropskega projekta za izobraževanje in usposabljanje uporabnikov fitofarmacevtskih sredstev, tokrat na temo varstva voda. Teoretičnega in praktičnega usposabljanja, s poudarkom na dobrih kmetijskih praksah, ki so nujne za ohranjanje kakovosti vodnih sistemov, se bo udeležuje 30 kmetijskih strokovnjakov, svetovalcev na terenu, predstavniki Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Ministrstva za okolje. Za uvod v omenjeni dogodek je včeraj v prostorih Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, potekala vsebinska delavnica za predstavnike medijev.


Svoje poglede na sodobno kmetovanje so novinarjem iz svojih bogatih izkušenj predstavili Renata Fras Peterlin, prokuristka GIZ fitofarmacije, prof. dr. Mario Lešnik, predstojnik katedre za fitomedicino na mariborski Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede, v evropskem merilu zelo cenjen strokovnjak za sodobne kmetijske prakse, in Anton Jagodic, vodja Sektorja za kmetijsko svetovanje in koordinator izvajanja javne službe za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije.

 

GRADIVA

Renata Fras Peterlin

prof. dr. Mario Lešnik

Anton Jagodic

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.