Smernice za odvzem volkov je treba spremeniti

Smernice za odvzem volkov je treba spremeniti

Gozdarstvo in lovstvo  | 
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) podpira zmanjšanje statusa zaščite volka, ki so ga podprle države članice EU. Ob tem zahteva takojšnjo spremembo Smernic za dokazovanje pogojev za odvzem volkov.

Ključne besede: volk, smernice, odvzem, strategija

Kmetijsko gozdarska zbornica podpira prizadevanja za redno upravljanje z volkom na nivoju Evrope, in predlaga, da se po spremembi Bernske konvencije posledično spremeni tudi status volka v Habitatni direktivi.

»Naša zahteva je, da bi se Habitatna direktiva spremenila na način, da bi prišli do kvotnega odstrela, kot ga imamo pri medvedu,« je povedal predsednik KGZS Roman Žveglič.

Na podlagi ugodnega stanja volkov, utemeljenega razloga in dejstva, da s ciljnim in omejenim odvzemom ne ogrožamo ugodnega stanja populacije, lahko Slovenija redno odvzema problematične volkove. Posledično se KGZS  se ne strinja s trenutnim dolgoletnim pasivnim upravljanjem volkov, zaradi česar imamo trend naraščanja njihove populacije in večletno pomanjkanje sredstev za izplačilo škod. 

V Sloveniji kot tudi čezmejno je populacija volkov v ugodjem stanju z eno največjih gostot v Evropi.  Dolgoletna zaščita volkov v Evropi je povzročila eksponentno rast populacije v kulturni krajini, kar ni primerno iz vidika dolgoročnega ohranjanja volkov zaradi hibridizacije in njihovega sprejemanja v lokalnem okolju. KGZS opozarja na dolgoročne negativne posledice zaraščanja območij z izjemno težkimi razmerami obdelave na biodiverziteto in druge javne interese.  

Slovenija upravlja s populacijo volkov na podlagi strategije iz leta 2009, katere posledica je trikratno povečanje populacije volkov brez smernic in ukrepov za omejevanje širjenja na urbana območja ter območja planinske paše, kot to poznamo iz tujine. Ugotavljamo, da je trenutno upravljanje z volkom nenačrtno in ni usklajeno z drugimi nacionalnimi strategijami. KGZS pozdravlja nedavno prepoznavanje nujnosti hitrega ukrepanja zaradi izjemno težkih pogojev za  vzpostavitev zaščite pred volkom v Alpah in ničelno toleranco do križancev.

KGZS zahteva takojšnjo spremembo Smernic za dokazovanje pogojev za odvzem volkov iz  narave z odstrelom ter takojšnjo širšo strokovno ter javno razpravo o osnutku nove Strategije ohranjanja  volka v Sloveniji in trajnostnega upravljanja z njim.  Pričakujemo intenzivno strokovno razpravo glede nacionalnega ter lokalnega prevladujočega javnega interesa, ki mora med drugim vključevati tudi predstavnike MKGP, MGRT, občin, planinskih in rekreativnih organizacij, lokalnih turističnih organizacij, lovce ter predstavnike kmetijske stroke. KGZS je pripravljena pomagati pri organizaciji dogodkov obravnave strategije za volka na lokalni ravni na območju njihove prisotnosti ter območjih napovedane širitve volkov. 

Nazaj

Prihajajoči dogodki