Tudi kmetje bodo do bolniške upravičeni že od 21. delovnega dne dalje
Kmetijstvo in okolje, JSKS, Zbornica svetuje, Delo organov KGZS, Zaposlitev in sociala, Gospodarjenje |Foto: Matija Sušnik
Na včerajšnji seji Odbora za zdravstvo Državnega zbora je bil obravnavan in sprejet Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-U). Zakon mora sicer za uveljavitev dobiti še večino glasov v Državnem zboru, glede na včerajšnji potek seje pa na KGZS pričakujemo njegovo potrditev.
Ključne besede: kmetje, bolniška, dopolnitev zakona, zdravstveno varstvo
Cilj predloga zakona je vsem zavarovancem, tudi kmetom, če so le-ti zavarovani za pravico do bolniške, zagotoviti nadomestilo za čas začasne odsotnosti z dela, tako imenovane bolniške, v breme Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) že od 21. delovnega dne dalje, in sicer v primeru bolezni ali poškodbe izven dela. Trenutno velja, da je zavarovanec do nadomestila v breme ZZZS v primeru bolezni ali poškodbe izven dela upravičen šele od 31. delovnega dne dalje.
V praksi čas čakanja na nadomestilo najbolj občutijo samostojni zavarovanci (na primer kmetje, podjetniki, …), saj delavci pravico do bolniške prvih 30 dni uveljavljajo v breme svojega delodajalca. Ker predlog skrajšuje obdobje za vse zavarovance, bodo kmetje tudi kot delodajalci, v primeru bolniške odsotnosti njihovih delavcev, prej razbremenjeni.
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije je sicer predlagala krajše časovno obdobje čakanja na pravico do bolniške v breme ZZZS kot to predvideva predlog zakona, kar žal ni bilo sprejeto. Ne glede na to pa predlog zakona pomeni pomemben premik v smeri naših predlogov ter kot tak tudi kmetom prinaša nova upravičenja.