Tudi kmetje bodo do bolniške upravičeni že od 21. delovnega dne dalje

Tudi kmetje bodo do bolniške upravičeni že od 21. delovnega dne dalje

Kmetijstvo in okolje, JSKS, Zbornica svetuje, Delo organov KGZS, Zaposlitev in sociala, Gospodarjenje  | 

Foto: Matija Sušnik

Na včerajšnji seji Odbora za zdravstvo Državnega zbora je bil obravnavan in sprejet Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ-U). Zakon mora sicer za uveljavitev dobiti še večino glasov v Državnem zboru, glede na včerajšnji potek seje pa na KGZS pričakujemo njegovo potrditev.

Ključne besede: kmetje, bolniška, dopolnitev zakona, zdravstveno varstvo

Cilj predloga zakona je vsem zavarovancem, tudi kmetom, če so le-ti zavarovani za pravico do bolniške, zagotoviti nadomestilo za čas začasne odsotnosti z dela, tako imenovane bolniške, v breme Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) že od 21. delovnega dne dalje, in sicer v primeru bolezni ali poškodbe izven dela. Trenutno velja, da je zavarovanec do nadomestila v breme ZZZS v primeru bolezni ali poškodbe izven dela upravičen šele od 31. delovnega dne dalje.

V praksi čas čakanja na nadomestilo najbolj občutijo samostojni zavarovanci (na primer kmetje, podjetniki, …), saj delavci pravico do bolniške prvih 30 dni uveljavljajo v breme svojega delodajalca. Ker predlog skrajšuje obdobje za vse zavarovance, bodo kmetje tudi kot delodajalci, v primeru bolniške odsotnosti njihovih delavcev, prej razbremenjeni.

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije je sicer predlagala krajše časovno obdobje čakanja na pravico do bolniške v breme ZZZS kot to predvideva predlog zakona, kar žal ni bilo sprejeto. Ne glede na to pa predlog zakona pomeni pomemben premik v smeri naših predlogov ter kot tak tudi kmetom prinaša nova upravičenja.

 

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.