Uravnavanje populacije divjih zveri je nujno

Uravnavanje populacije divjih zveri je nujno

Kmetijstvo in okolje, Zbornica svetuje, Sporočila za javnost, Govedoreja, Drobnica, Živinoreja, Gozdarstvo in lovstvo  | 

Na 18. seji Komisije Državnega sveta za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je bil včeraj obravnavan in s strani članov komisije podprt ter poslan v obravnavo Državnega zbora predlog Zakona o spremembah Zakona o interventnem odvzemu osebkov vrst rjavega medveda (Ursus arctos) in volka (Canis lupus) iz narave.

Ključne besede: Interventni zakon, zveri, volk, medved

»V Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije aktivno sodelujemo pri pripravi zakona, ki je nujen. Ohranjanje kmetovanja in poseljenost podeželja je eden najpomembnejših ciljev razvojnih politik, ki ga bo težko doseči brez zagotovljenega ravnovesja ter razumne politike upravljanja prostora. Za pretežni del Slovenije sta značilna drobna posestna struktura in gosta poseljenost. Kmetijska in gozdarska dejavnost ohranjata poseljenost na odmaknjenih območjih, kjer se prepletajo kmetijske in gozdne površine.

Treba se je zavedati, da je območje, primerno za velike zveri v Sloveniji, poseljeno. Gre za prostor, ki nudi zverem dobre možnosti za širitev. Uravnavanje populacije divjih zveri tako ne moremo prepustiti zgolj naravnim zakonitostim. Prav tako se situacije ne da rešiti le z občasnimi izjemnimi posegi,« meni direktor KGZS Branko Ravnik.  

Cilj predloga je, da se interventno poseže v populacijo rjavega medveda in volka, uravna gostota ter vzpostavi učinkovit način določanja števila velikih zveri v obsegu, ki omogoča sobivanje ter ohranitev kmetijske dejavnosti.

Predlog Zakona o spremembah Zakona o interventnem odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka iz narave najdete TUKAJ.

Novica o tem je TUKAJ.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.