Varna hrana in inšpekcijske službe

Varna hrana in inšpekcijske službe

Izobraževanje, Dopolnilne dejavnosti  | 
dobrote slovenskih kmetij, inovativni izdelki

Usposabljanje o tem, kje prihaja do najpogostejših napak tako v samih tehnoloških postopkih predelave kot tudi logističnih in trženjskih kanalih.

JSKS je 10. oktobra pripravila spletno usposabljanje Varna hrana in inšpekcijske ugotovitve za kmetice/kmete in kmetijske svetovalke/svetovalce

Avtor: Andrejka Krt, KGZS

Usposabljanja, ki ga je pripravila in vodila Andrejka Krt, se je prek aplikacije zoom udeležilo približno 300 slušateljev. Namen izvedbe je bilo splošno informiranje oziroma podajanje znanja s področja varne, zdravju koristne lokalno pridelane in predelane hrane za doseganje višje kakovosti in prepoznavnosti izdelka. Pri tem nam je bilo vodilo, da je za vsakega ponudnika najpomembnejše tudi zavedanje, kje prihaja do najpogostejših napak tako v samih tehnoloških postopkih predelave kot tudi logističnih in trženjskih kanalih. Dejstvo je, da si le kakovostni izdelki zaslužijo visoko vrednost in vedenje o predpisanih zahtevah s področja varne hrane. To je tisto znanje, ki nosilcem dejavnosti služi za več varnega delovnega okolja in dobrega počutja.

V nagovoru je predsednik KGZS Roman Žveglič poudaril pomen varne in zdravju koristne, lokalno in trajnostno pridelane, ki je pomembna za vsakega posameznika od rojstva pa do pozne starosti. Pri vsem tem je prav kmet prvi v verigi pridelave in nosilci dopolnilnih dejavnosti na kmetiji pri predelavi primarnih kmetijskih pridelkov v varno živilo. V nagovoru je dejal: »Danes se bomo vsi skupaj učili. Mi, kmetje, bomo lahko v predstavljeni teoriji naredili miselni sprehod po naših kmetijskih obratih in tako ugotovili, ali imamo izpolnjene vse predpisane zahteve za delovanje obrata. Svetovalci bodo deležni navzkrižnega preverjanja v pravu in pravnih dokumentih, ki opredeljujejo primere in pogosta vprašanja, ki so splošno znana  in vpletenim strankam omogočajo uveljavljanje  svojih  pravic in zahtev ter  pomoči v samem postopku. In menim, da bodo tudi inšpekcijske službe sprejele kakšno poučno besedo ali vsaj vprašanje, ki bo odstiralo nove, ugodnejše rešitve.«

Predstavitve:

Za objavo predstavitev vinske in tržne inšpekcije nismo dobili odobritve.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.