Več znanja za zeleni prehod

Več znanja za zeleni prehod

JSKS, Izobraževanje  | 
Projekt ClimateSmartAdvisors iz programa Horizon Europe podpira drzne evropske podnebne cilje.

Avtor: Saša Hočevar, KGZS

Evropa si prizadeva postati vodilna v svetu pri spopadanju s podnebnimi spremembami, saj želi do leta 2050 postati prva podnebno nevtralna celina. V središču teh ambicioznih prizadevanj je evropski zeleni dogovor, ki določa jasen cilj: najmanj 55-odstotno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2030 v primerjavi z letom 1990.

Kmetijstvo sicer prispeva 10,1 % teh emisij, vendar ima tudi ogromen potencial za shranjevanje ogljika v tleh. Izziv je najti načine za zmanjšanje emisij, ne da bi pri tem ogrozili proizvodnjo hrane. Kmetijski sektor se zaveda potrebe po prilagajanju podnebnim spremembam, zato mora preizkusiti in izvajati inovativne rešitve za blažitev ter prilagajanje, pri čemer je treba paziti na njihovo razširljivost in prenosljivost v različne regije ter države članice.

Cilji projekta

Splošni cilj projekta ClimateSmartAdvisors je mobilizirati skupnost kmetijskih svetovalcev v Evropski uniji in s tem omogočiti, da kmetje po vsej Evropi široko sprejmejo prakse podnebno pametnega kmetovanja. Projekt želi okrepiti vlogo kmetijskih svetovalcev in ponudnikov svetovalnih storitev, tako da jim zagotovi potrebno tehnično in metodološko strokovno znanje za zagotavljanje prilagojenega svetovanja. Z izvajanjem in izmenjavo inovativnih pristopov ter orodij, zbranih v sestrskem projektu ClimateFarmDemo, želi projekt spodbuditi razširjeno izvajanje praks podnebno pametnega kmetovanja v kmetijski skupnosti na širši ravni, v državah članicah Evropske unije in pridruženih državah.

KGZS kot partnerica v projektu bo usposobila trideset svetovalcev za blažitev podnebnih sprememb in jim nudila priložnost za izmenjavo ter razvoj novega znanja zunaj njihovih običajnih organizacijskih struktur in posebno učenje o praksah ter metodah svetovanja na področju podnebno pametnega kmetovanja. Ker bodo svetovalci v stiku z najboljšimi v Evropski uniji na tem področju, bodo imeli nova in kakovostna znanja za pomoč, na voljo bodo številni ogledi dobrih praks ter primeri, s pomočjo katerih se najlaže prenašajo praktično znanje in izkušnje na kmetije, s čimer se pospeši razvoj slovenskih kmetij. Poznavanje problematike lahko prispeva tudi k implementaciji strateškega načrta in ciljev RS na tem področju.

Nazaj

Prihajajoči dogodki