Zavrnjena pobuda za spremembo roka pokritosti tal ter možnosti uveljavljanja višje sile pri ozelenitvah njivskih površin prek zime

Zavrnjena pobuda za spremembo roka pokritosti tal ter možnosti uveljavljanja višje sile pri ozelenitvah njivskih površin prek zime

Ekološko kmetijstvo, Kmetijstvo in okolje, JSKS, Zbornica svetuje, Živinoreja, Rastlinska pridelava, Gospodarjenje  | 

Foto: Pexels

»Ministrstvo nima pravne podlage za premik roka obveznosti pokritosti tal z zelenim pokrovom, ki je določen za obdobje od 15. novembra 2024 do 15. februarja 2025,« je navedeno v odgovoru vlagateljem zahteve. Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo višjo silo sporočiti po običajnem postopku. Zahtevke za shemo ZEL se lahko umakne najpozneje do 28. marca 2025, oziroma čim prej, zaradi morebitnih pregledov na kraju samem.

Ključne besede: pokritost tal, zahtevki, shema ZEL, operacija VOD, PAS-VOD

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS v odgovoru na zahtevo, o kateri smo že pisali TUKAJ navaja, da je to obdobje opredeljeno v uredbah in je zaradi zimskega časa ter obilnih padavin najbolj podvrženo eroziji in spiranju hranil iz tal. Nosilec kmetijskega gospodarstva, ki je zavezan k izpolnjevanju zahtev DKOP 5 ali DKOP 6, in je oddal zahtevek za shemo ZEL ali je vključen v operacije VOD ali PAS_VOD ter zaradi posledic višje sile ne bo mogel pravočasno izvesti setve za zagotovitev zelenega pokrova v navedenem obdobju, mora Agenciji RS za kmetijske trge in razvoj podeželja sporočiti višjo silo po običajnem postopku. To lahko stori v 15 delovnih dneh od dneva, ko je upravičenec to zmožen storiti, na predpisanem obrazcu, ki je skupaj z navodili za izpolnjevanje dostopen na povezavi TUKAJ

Glede na podatke ARSO nosilcu kmetijskega gospodarstva pri sporočanju višje sile ni treba prilagati dokazil.

POZOR: V primeru zahtevkov za shemo ZEL ter operaciji VOD in PAS_VOD mora nosilec kmetijskega gospodarstva zagotoviti setev primernih kmetijskih rastlin, ki bodo omogočile zeleni pokrov ornih površin še znotraj zahtevanega obdobja takoj po prenehanju višje sile. Če nosilec kmetijskega gospodarstva setev zaradi višje sile izvede kasneje in pravočasno predloži obrazec za sporočanje višje sile:

  • ·        je za shemo ZEL upravičen do celotnega plačila, kljub temu da bo zelen pokrov zaradi višje sile vzpostavljen kasneje in ne bo viden na najmanj 70 % ozelenjene površine, pri čemer pa mora izpolnjevati tudi druge pogoje upravičenosti te sheme;
  • ·        se pri operacijah VOD in PAS_VOD plačilo dodeli v celoti ne glede na to, da zaradi višje sile njivske površine ne bodo pokrite z zeleno odejo najmanj 220 dni v koledarskem letu, zelen pokrov pa ne bo viden na najmanj 70 % ozelenjene površine, izpolnjene pa bodo tudi druge zahteve za izvajaje teh operacij.

Nosilec kmetijskega gospodarstva mora prenehanje višje sile in izvedbo setve agenciji pisno sporočiti, kar lahko stori prek aplikacije Sopotnik (na ustreznem GERK) ali pa pošlje pisno obvestilo agenciji.

Na primer: »Dne XX. YY. 2004, sem lahko za shemo _____ ali operacijo _____ izvedel setev, ker je višja sila, namočenost zemljišča, ki je onemogočala setev, prenehala.«.

Če nosilec kmetijskega gospodarstva ne izvede setve po prenehanju višje sile:

  • ·        za shemo ZEL, kljub sporočanju višje sile, ni upravičen do plačila in mora umakniti zahtevek za to shemo;
  • ·        se pri operacijah VOD ali PAS_VOD na podlagi sporočene višje sile prizna izpolnjevanje obveznosti, plačilo za omenjeni operaciji pa se zniža v skladu s Prilogo 6 (Katalog kršitev in upravnih sankcij) Uredbe o plačilih za okoljske in podnebne obveznosti ter naravne ali druge omejitve iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 (Uradni list RS, št. 30/24 in 78/24).

Nosilec kmetijskega gospodarstva zahtevke za shemo ZEL lahko umakne najpozneje do 28. marca 2025, oziroma čim prej, zaradi morebitnih pregledov na kraju samem.

Odgovor MKGP na povezavi TUKAJ.

Nazaj

Prihajajoči dogodki

Ekološko kmetijstvo , Čebele

Vabilo na usposabljanje, EK

10. 01. 2025 ob 09:00 - 11. 02. 2025 do 11:30

splet

V letih 2023 oz. 2024 ste se odločili za izvajanje intervencije EK (ekološko kmetovanje), zato je potrebno v petletnem obdobju izvajanja obveznosti te intervencije, opraviti skupno 25 šolskih ur usposabljanj, od tega 15 ur v prvih treh letih trajanja obveznosti. Če ste vstopili v intervencijo EK leta 2023, morate 15 ur usposabljanj opraviti do konca leta 2025.
MKGP je določilo 17 tem oz. področij usposabljanj, med katerimi lahko izbirate. Med vsemi temami, ki bodo na voljo, boste lahko izbrali tiste, ki vam bodo najbolj ustrezale glede na usmeritev vaše kmetije.
Priporočamo vam udeležbo na usposabljanjih, ki jih bomo izvedli sodelavci Kmetijsko gozdarskega zavoda Maribor. Informacije o usposabljanjih s področij preostalih tem, ki jih bodo izvedli na drugih kmetijsko gozdarskih zavodih, lahko najdete na spletni strani KGZS.